Samochodowy Fotelik – czym się kierować przy wyborze?

Samochodowy Fotelik – czym się kierować przy wyborze?

Wielu rodziców szuka odpowiedzi na podstawowe pytanie. Który fotelik samochodowy kupić dla swojego dziecka? Jak się okazuje, odpowiedź jest banalnie prosta. Musi on być dopasowany do samochodu, a także do dziecka. Rady dostarczane przez producentów nie zawsze okazują się być pożyteczne. Na co zwrócić uwagę, dowiecie się w poniższym artykule.

Przede wszystkim - rozmiar oraz waga dziecka

Powinniście dokładnie zmierzyć wasze dziecko i sprawdzić jaka jest jego waga. Produkty z kategorii fotelików podróżnych produkowane są dla dzieci o rozmiarach mieszczących się w pewnych ramach. Wiedza na temat wagi i długości dziecka ograniczy wasz obszar poszukiwań. Najczęstsze przedziały wagowe wykorzystywane przez producentów to: 0 - 13 kg (dla dzieci do mniej więcej pierwszego roku życia), 9 - 18 kg oraz do 36 kg. Produkty z pierwszej kategorii montowane mogą być tylko tyłem do kierunku jazdy. Z dwóch kolejnych możliwe jest umocowanie zgodne z kierunkiem przemieszczania się. Im fotelik lepiej przystosowany będzie do rozmiarów waszego dziecka, tym będzie mu wygodniej i bezpieczniej. Pewne jest, że dziecko będzie rosło. Konieczne w związku z tym będą wymiany fotelików. Nie polecamy nabywania osprzętu zbyt wielkiego z założeniem, że dłużej będzie nam służyć albo używania sprzętu, z którego wasze dziecko już wyrosło.

Równie istotne – sprawdź oceny w testach bezpieczeństwa

Porównaj oceny, które foteliki otrzymały w testach zderzeniowych. Te przyznawane są w większości wypadków w skali pięciostopniowej. Ocena 5 i 4 sugeruje wysoki poziom bezpieczeństwa pasażera. Polecamy foteliki z właśnie takimi ocenami. Foteliki umieszczane tyłem (RWF) uważane są najczęściej za bezpieczniejsze. Pod warunkiem, że są poprawnie dobrane i zamontowane. Duża większość wypadków samochodowych to tak zwane wypadki czołowe. Ustawienie dziecka tyłem do kierunku poruszania się pojazdu w przypadku takiego zderzenia amortyzuje częsciowo siły, jakie oddziałują na jego głowę i szyję. Jeśli mamy szansę zakupu oraz zamontowania fotelika typu RWF, jest to wskazane.

Po trzecie - przymierz przed zakupem

Po wyselekcjonowaniu pewnej grupy, którą jesteśmy gotowi zakupić, powinno się przejść do przymiarek. Wybierz parę fotelików i poproś sprzedawcę o możliwość przymierzenia ich w swoim samochodzie. Różne modele samochodów posiadają inne kanapy, a także różnią się chociażby wysokością sufitu. Trzeba pamiętać, że każde dziecko ma nieco inną budowę ciała. Powinniśmy sprawdzić dopasowanie fotelika do naszego dziecka. Istnieje parę modnych typów zapięć fotelików samochodowych.

Powszechnie używane są wykorzystujące pasy bezpieczeństwa. Łączy się on z fotelikiem w trzech miejscach i zatwierdzony jest w uchwycie w kanapie auta. Rozwiązanie to może stwarzać kłopoty przy montażu. Z tego względu należałoby robić przymiarki przed zakupem. Innym typem łączenia jest tak zwany Isofix. Połączenie w tym systemie odbywa się bez udziału pasów bezpieczeństwa. Między siedziskiem, a oparciem tylnej kanapy w samochodzie fabrycznie zamontowane mogą być elementy służące do przypięcia fotelika przez nie bezpośrednio z ramą samochodu. Połączenie to jest mocne i oceniane za bezpieczniejsze.

Użycie systemu Isofix wymaga wykorzystania nadzwyczajnych zabezpieczeń. Mają one blokować fotelik przed obrotem wokół osi zapięcia u jego spodu. Pomocnicze zabezpieczenia, o jakich mowa, to górny pas kotwiczący (top tether) czy też noga stabilizująca. Top tether mocowany jest do nadwozia samochodu oraz specjalnie przeznaczonych do tego komponentów fotelika. Powinno się sprawdzić w instrukcji samochodu, czy wyposażony jest w uchwyty do tego pasa. Noga stabilizująca to blokada trzymająca fotelik od dołu.


Tagi artykułu: Samochodowy Fotelik Fotelik Samochodowy

0 Komentarze artykułu