Jak powstała marka Victoria’s Secret? Co stoi za jej sukcesem?
Już od 40 lat Victoria's Secret zachwyca swoją bielizną. Obecnie asortyment firmy jest wzbogacony o perfumy, akcesoria i kosmetyki. W butikach, które otwierają się na całym świecie można kupić najbardziej fikuśne figi jak i luźne bokserki. Dodatkowo dla najbardziej wymagających i wybrednych klientek żądnych luksusów dostępne są również osławione Fantasy Bra, biustonosze wyszywane szlachetnymi kamieniami. I kto by pomyślał, że historia zaczęła się dzięki zawstydzonym ekspedientkom butików z bielizną.
Victoria's Secret — Trudne początki genialny pomysł
Bielizna stanowiła przez wiele lat temat tabu i nie do końca kojarzyła się z seksapilem. Młody Roy Raymond chciał kupić bieliznę, która miała być upominkiem dla jego żony. Wszedł do butiku, ale miał duży problem z wyborem oraz zakupem. W dużej mierze było to spowodowane onieśmieleniem ekspedientek, a sam wybór nie był zbyt atrakcyjny. Roy pomyślał o stworzeniu sklepów z bielizną, które będą miejscem, gdzie równie dobrze czuć będą się Panowie oraz Panie. Sama nazwa nawiązuje się do angielskiej królowej Wiktorii.
Intencją Raymonda było przekonanie każdej kobiety, że bez względu na swój status materialny i społeczny, może posiadać śliczną bieliznę. Wnętrze pierwszego butiku, otworzonego w 1977 roku w miejscowości Stanford, było urządzone na wzór stylu wiktoriańskiego. O komfort Panów zadbano nie tylko przez design, ale także przez kontaktowe ekspedientki. W odróżnieniu od dotychczasowych kanonów z zapałem tłumaczyły mężczyznom wszystkie zawiłości.
Jak potoczyły się losy założyciela Victoria's Secret?
Pierwotnie nic nie wskazywało na wspaniały tryumf, jaki odniosła marka. Po początkowych sukcesach nadeszły gorsze lata. Być może problemem było skupienie się na męskiej klienteli, bez dbałości o towar. Damska bielizna powinna urzeczywistniać marzenia kobiet. Na tym aspekcie skoncentrował się drugi właściciel Victoria’s Secret – Leslie Wexner. Pełen energii biznesmen nabył firmę w 1982 roku za jedynie milion dolarów. Zmiana polityki firmy była prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Niestety Rayowi Raymondowi dalej się nie układało, ogłosił bankructwo kolejnej firmy, rozpadła się jego rodzina. Ostatecznie, w 1993 roku popełnił samobójstwo.
Pokazy mody Victoria's Secret — Historia sukcesu
Właściciel Victoria’s Secret postawił na bardziej kobiecy wystrój sklepów. Jednakże kluczem do sukcesu okazały się sławne modelki noszące bieliznę marki. Gwiazdy przyniosły Victoria’s Secret ogromny rozgłos oraz gigantyczny sukces. Utrzymywany jest on dzięki corocznym pokazom kolekcji. „Victoria’s Secret Fashion Show” po raz pierwszy odbył się w 1995 roku. 4 później pokaz był transmitowany na żywo w telewizji i wyświetlony na Times Square w Nowym Jorku. W ten sposób seksowna bielizna na stałe zagościła w świecie mody.
Victoria's Secret idealnie wpasowuje się w kanony show-biznesu. Dziewczyny z wybiegu na pokazach marki doskonale wiedziały jak zaintrygować i oszołomić widownię. To dzięki nim pokazy nabrały takiego rozgłosu i splendoru. Chyba nic nie jest w stanie przebić pomysłu Wexnera, aby pokaz kończył się uskrzydlonym Aniołkiem Victoria's Secret. Bielizna, owszem jest produktem marki, ale czy tak naprawdę właśnie te słynne pokazy z Aniołkami w roli głównej nie są najbardziej rozpoznawalnym i najbardziej popularnym wyrobem wielkiego imperium Victoria's Secret?