Dywaniki samochodowe - jakie wybrać welurowe czy gumowe?
Każdy samochód to nie tylko kwestie mechaniczne, wygląd zewnętrzny, ale też akcesoria wnętrza. Są to obicia foteli oraz dywaniki samochodowe. Każdy dzień pełen deszczu udowadnia jak istotną rolę pełnią te niepozorne kwestie. Warto więc rzetelnie podejść do wyboru zakupionych dywaników do auta i poznać cechy charakterystyczne różnych ich rodzajów. Co jest najważniejsze?
Kryteria doboru dywaników samochodowych
Problemem kierowcy jest dobranie właściwego typu dywaników do swojego auta, by prawidłowo spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najważniejszy jest ich rozmiar. Zbyt długie modele stwarzają poważne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.
Identycznie znacząca jest jakość materiału, z którego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on wyjątkowo trwały, prosty w pielęgnacji, odporny na przemoczenie i zabrudzenia, jak również powinien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.
Dywaniki gumowe czy welurowe?
Dobór dywaników do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę niesłychanie istotnych ich cech, np. czy prawidłowo pochłaniają wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób prawidłowy spełniały swoje zadanie.
Przeważnie wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w okresie jesienno-zimowym. Znakomicie radzą sobie z wilgocią oraz śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, jakie chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.
Poza tym są one nadzwyczaj bezproblemowe w czyszczeniu i montażu, a więc nadzwyczaj rzeczowe. Jedyną ich skazą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w parne dni. Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka i dostępne w wielu wzorach i odcieniach.
Jednak tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z pochłanianiem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Trzeba wybierać wyłącznie takie, jakie cechują się znaczącą gęstością materiału.
Jak czyścić dywaniki samochodowe?
Gumowe dywaniki samochodowe nie powodują zbyt wielu problemów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niezmiernie prosty oraz szybki. Wystarczy jedynie użyć myjki ciśnieniowej czy też normalnego węża ogrodowego, by usunąć z nich wszystkie nieczystości i zabrudzenia w postaci błota czy zacieków. Nie potrzebują więc drogiej oraz trudnej konserwacji.
Wcześniej należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku oraz pyłu. Do tego celu posłużyć może zwykła szczotka z długim włosiem, jaka dotrze do każdego zagłębienia i rowka.
Kwestią problematyczną może być natomiast czyszczenie dywaników z materiału, np. welurowych. To one stanowią trudniejszy w pielęgnacji rodzaj, którego pranie wymaga sporego wysiłku i specjalnych płynów. Ich piękny wygląd uzupełnia wnętrze i tworzy z samochodu jego schludniejszą wersję. Warto zastanowić się więc, czy stawiamy na elegancję czy praktyczność.