Basen w ogrodzie. Budowa basenu krok po kroku

Ocena:
0.00/0

Marzenie o posiadaniu własnego basenu ogrodowego jest dziś w stanie spełnić coraz więcej osób, które dysponują wolnym miejscem przy domu. Wystarczy odłożyć pewien fundusz, znaleźć ciekawy projekt oraz poświęcić trochę czasu na pracę. Z poniższego artykułu dowiesz się, z czym wiążą się poszczególne etapy prac związanych z budową basenu ogrodowego.

Projekt basenu — skąd go pozyskać?

Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wytypowanie należytego projektu. O ile mamy takie umiejętności, możemy go sami nakreślić, odnaleźć gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz, ile osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać trzeba, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz otrzymać pozwolenie na budowę, albowiem gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Położenie basenu — jak je wybrać?

W tym miejscu powinno się powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie budowany w trakcie budowy domu i ogrodu, możemy ocalić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Przede wszystkim szukajmy miejsca nasłonecznionego, żeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Umożliwi nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi i gałązkami.

Kolejną sprawą, którą winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu powiększy się w czasie zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zapewni stały dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Budowa konstrukcji basenu — jakie prace są konieczne?

Pierwszym krokiem, z jakim wiąże się budowa basenu, jest przygotowanie podłoża. Do tej pracy przyda się koparka, ze względu na to, że wykop musi być dość głęboki. Ciężko będzie tu zatem zastąpić pracę kipy samemu. Basen musi zostać wypełniony odpowiednim materiałem. Do wyboru mamy najczęściej beton zbrojony lub blachę stalową. Beton to materiał, który jest niezwykle trwały oraz pozwala na dowolne kształtowanie basenu, na przykład w formie owalnej.

Po przygotowaniu niecki oraz ociepleniu jej przychodzi czas na montaż podłączeń hydraulicznych. Mowa tu o wszystkich niezbędnych odpływach i rurach. Wszystko musi być szczelnie zabezpieczone, aby wypływająca woda nie niszczyła trawnika. 

Na sam koniec następuje wykończenie niecki ceramicznymi płytkami oraz aranżacja otoczenia basenu. Boki powinny być wyłożone materiałem antypoślizgowym, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. 

Informacje:
Oceń Artykuł:
--- Banner 468x60 dolny artykuły ---  Bilbord górny duży

1Komentarze

tatiana1992

Który mieszkaniec Polski ma czas na zajmowanie się basenem.

2022-04-22